Produkty Ziemi Wody SłońcaPodwodne skarbymultiwitaminyProdukty roślinnekosmetyki

Artykuły

BETA CAROTENE 100 kaps / Słoneczna witamina
Nasz organizm wytwarza witaminę A z beta-karotenu, dostarczonego w odpowiednich ilościach. Beta-karoten odgrywa istotną rolę w ochronie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przed wolnymi rodnikami; wspomaga także prawidłowe funkcje komórek.

Beta-karoten należy do rodziny karotenoidów i spełnia dwa ważne zadania. Z jednej strony, będąc antyoksydantem, uczestniczy w hamowaniu szkodliwych procesów oksydacyjnych w organizmie, wspomagając utrzymanie integralności komórek i tkanek. Z drugiej strony, beta-karoten jest jedną z prowitamin witaminy A. Oznacza to, że nasz organizm – zgodnie z własnym zapotrzebowaniem – z pomocą wątroby sam przekształca tę substancję w witaminę A. Z tego też względu właśnie w wątrobie znajduje się najwięcej tej witaminy. W absorpcji witaminy A biorą udział nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego zalecane jest przyjmowanie beta-karotenu wraz z posiłkami. Beta-karoten jest obecny w wielu owocach i warzywach np: marchewce, dyni, sałacie, kantalupie, morelach i pomarańczach. Spośród prowitamin witaminy A, najbardziej aktywny jest beta-karoten. Oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, beta-karoten przyczynia się także do poprawy wyglądu skóry, błon śluzowych, wzmacnia układ nerwowy, jak również korzystnie wpływa na proces tworzenia kośćca.

Substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. Jest prowitaminą A, tzn. dostarczony w diecie beta-karoten, w zależności od potrzeb organizmu, zostaje przekształcony w wątrobie w witaminę A.

Reguluje procesy tworzenia nowych komórek oraz chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. W efekcie wzmacnia system immunologiczny, zapobiega chorobom skóry i oczu, opóźnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów oraz chorób układu krążenia.

Zwiększone zapotrzebowanie na beta-karoten występuje u osób:
- długo pracujących przy komputerze lub o zmroku
- korzystających z kąpieli słonecznych, solarium
- spożywających mało świeżych warzyw i owoców
- zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza układu krążenia i nowotworami
- podczas infekcji, urazów, oparzeń

Niedobór witaminy A może być przyczyną powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym lub w nerkach, ponieważ w wyniku niedostatecznej ilości witaminy A złuszczone komórki nabłonka tworzą jądro, wokół którego odkładają się sole mineralne

UWAGA!
- Przy długotrwałym zażywaniu zwiększonych dawek betakarotenu skóra dłoni i stóp może lekko zżółknąć. Można temu zapobiec, robiąc co 5 dni dwudniową przerwę. Tego objawu nie należy mylić z żółtaczką – przedawkowanie beta-karotenu nie wywołuje ani złego samopoczucia, ani zażółcenia białkówek oczu.
- Substancje obniżające poziom cholesterolu (np. obecne w soi, czosnku) oraz niektóre preparaty zobojętniające kwas solny mogą utrudniać wchłanianie witaminy A.
- Podczas ciąży i karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na beta-karoten, lecz przed jego zażyciem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
- Suplementacja produktami zawierającymi beta-karoten nie jest zalecana palaczom oraz osobom pracującym w zanieczyszczonym środowisku (azbest).

Skład:
Beta-karoten(5.4 mg).
Cena Klubowa: 37.50 zł
Cena Sprzedaży: 50.00 zł

Witaminy