GRZYBICA
Drożdżaki (Candida)
Tak wygląda grzybica pod mikroskopem
są przedstawicielami normalnej mikroflory. Tak piszą biolodzy.
Znamy kilka rodzajów drożdżaków, które wywołują chorobę o nazwie kandydoza [grzybica biała].
U bardzo osłabionych dzieci i starców, jak również osób w każdym wieku ze znacznie obniżoną z różnych względów odpornością, występują niestrawności pochodzenia grzybiczego. Chakteryzują się stopniowym rozwojem raz rozdęciem żołądka, luźnym, pierzastym stolcem, burczeniem, bólem, mdłościami, wymiotami, napadowymi bólami żołądka.
W bardzo ciężkich przypadkach może się rozwinąć grzybicze zakażenie krwi. Na zainfekowaną powierzchnię łatwo nakłada się wtórne zakażenie i choroba się nasila. Taki przebieg grzybic białych możliwy jest tylko w zanieczyszczonych jelitach, ze złogami mięsno-mlecznej mieszanki resztek pożywienia, z niedostateczną ilością krzemu, który ma zdolność usuwania drożdżaków z organizmu wraz z kałem.
Praktyka wykazała, iż 90% osób konsultowanych cierpi na grzybicę białą.
Stymulatorem drożdżaków jest cukier spożywczy. Żadne leczenie grzybicy białej nie przebiegnie pomyślnie, jeżeli chory spożywa cukier. Nie stosuj cukru, zastosuj syrop ze słodkich stewie, oraz inne jej przetwory.
Kryptokoki (Cryptococcus) - wywołują obostrzoną lub chroniczną, głęboką grzybicę. Najczęściej (70%) i ta choroba występuje u osób nadużywających sposobu żywienia łączącego grupy pokarmowe, które przeciążyły aparat wydzielniczy żołądka.
U takich osób kryptokokozy mogą wywołać nawet pojawienie się drożdży piekarskich, ponieważ dostająca się do żołądka mieszanina pokarmów białkowych z węglowodanami dostarcza alkaloidów, do których neutralizacji potrzebna jest ogromna ilość kwasu żołądkowego. By pozbyć się tej dolegliwości, trzeba usunąć praprzyczynę choroby - przeciążenie kwasotwórczego aparatu błony śluzowej, stosować wyłącznie żywienie rozdzielne, oczyścić jelita i tylko wówczas zabiegi przeciwgrzybiczne odniosą skutek.
Pędzlaki (Penicillium) - wywołują głębokie grzybice, których przyczyną są najróżniejsze zielone pleśnie,
mogące atakować skórę, śluzówki, zewnętrzne kanały słuchowe, narządy wewnętrzne. Zakażenia pędzlakami powstają po zastosowaniu
antybiotyków.
Nokardie (Wocard/a) - aerobowe, nieruchome twory pośrednie między bakteriami i grzybami. W większości są saprofitami, ale mogą też wywoływać choroby u człowieka i zwierząt. Nokardiozy objawiają się mycetomą - guzem złożonym z gęstego splotu grzyba pleśniowego w płucach.
Actinomyces israelii - blisko spokrewnione z nokardiami. Wywołują ciężkie grzybice okolicy szyi i twarzy oraz brzucha i klatki piersiowej -granulemy. Grzyb ten najczęściej spotykany jest u ludzi żyjących w strefach o podwyższonym promieniowaniu radioaktywnym, jak również u pracujących przy produkcji szkodliwych chemikaliów.
Grzyby pleśniakowate (Mucora-ceae) - z klasy sprzężniaków wywołują chorobę podobną do gruźlicy - grzybicę pleśniową płuc. Kropidlaki (Aspergillus)-grupa grzybów zawierająca w sobie wiele gatunków. Niektóre z nich są chorobotwórcze. Zdolne są do głębokich zakażeń tkanek. Wydzielają toksyny powodują nowotwory złośliwe. Wywołują grzybicę kropidlakową, która najczęściej atakuje płuca Geotrychoza - choroba, którą wywołują grzyby atakujące błony śluzowe. Towarzyszą takim chorobom jak zapalenie ucha i zapalenie zatok.
Trichofitony - grzyby, powodujące choroby skóry, włosów i paznokci. Niewielu ludzi nie posiada grzyba tego typu na skórze. Trichofiton wywołuje łupież strzygący.
Trichofitoza może być powierzchniowa lub przewlekła. Trichofitoza powierzchniowa charakteryzuje się pojawieniem złuszczeń na skórze głowy. Grzyb przedostaje się do wnętrza włosów i niszczy je, przez co stają się łamliwe, z czym właśnie związana jest nazwa „łupież strzygący".
Epidermophyton floccosum - wywołuje łupież czarny. Choroba ta charakteryzuje się lekko łuszczącym się, ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami, pojawiającymi się głównie na kończynach. Grzyb wnika głęboko w skórę i w procesie zdrowienia kiedy czarne plamy zanikają, skóra potrzebuje około 2-3 lat by odzyskać pełną zdolność pigmentacyjna i zmieniać kolor pod wpływem słońca. W tym czasie na rękach i nogach znajdują się białe, nieopalone plamki po łupieżu czarnym. Choroba cofa się po zastosowaniu zabiegów przeciw grzybiczych z użyciem soku jaskółczego ziela [glistnika].
![]() |
![]() |
![]() |
[ 1 ] [ 2 ] Następna>>